Taşıma İrsaliyesi Nedir, Nasıl Düzenlenir?

İşletmelerin işlerinin düzenli olması ve takip edilebilmesi için, belgelerin doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Bu bağlamda önemli belgelerden birisi de taşıma irsaliyesidir. Taşıma irsaliyesi, ürün veya hizmetlerin bir yerden başka bir yere taşındığı süreçte kullanılır. Taraflar arasında yapılan anlaşmanın taşıma sürecini belgeyen evrak olarak tanımlanabilir.

Taşıma irsaliyesi, ürünün gönderildiği yerden alıcının olduğu yere kadarki süreçte önemli bir role sahiptir. Bu yazımızda, taşıma irsaliyesinde olması gereken bilgiler, nasıl düzenlenmesi gerekir ve e-taşıma irsaliyesi gibi konuların üzerinde duracağız.

Taşıma İrsaliyesinde Olması Gereken Bilgiler

Taşıma irsaliyesi düzenleyecek olanlar, belge üzerinde yer alması gereken bilgileri merak ederler. Bu bilgiler, irsaliyenin geçerliliğini ve doğruluğunu sağlayan önemli bilgilerdir. Genel olarak taşıma irsaliyelerinin üzerinde bulunması gereken bilgiler şu şekildedir:

 • Sürücü adı ve soyadı
 • Araç plaka numarası
 • Gönderici bilgileri
 • Alıcı bilgileri
 • İrsaliye tarihi ve numarası
 • Ürün / hizmet açıklaması
 • Ürün / hizmet fiyatı
 • Ürün / hizmet miktarı
 • Ödeme koşulları
 • Taşıyıcı tarafın diğer bilgileri

Taşıma İrsaliyesi Nasıl Düzenlenir?

Taşıma irsaliyesi, matbu düzenlenebileceği gibi, e-taşıma irsaliyesi olarak da düzenlenebilir. E-taşıma irsaliyesi hazırlamak için, ilk olarak Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir entegratör e-irsaliye sağlayıcısından hizmet almak gerekir. GİB entegratörü DİA ile e-irsaliye hazırlamak oldukça kolay ve hızlıdır.

E-taşıma irsaliyesi düzenlerken, irsaliye düzenlemesinin yapılacağı programa girmekle sürece başlanır. Daha sonra gönderici, alıcı bilgileri, mal / hizmet açıklaması, fiyat, miktar gibi alanlar doldurulur. E-irsaliye, bilgilerin doğruluğu teyit edildikten sonra elektronik ortamda saklanabilir. Böylece belgeye her zaman internetin olduğu her yerden kolayca ulaşmak mümkün olur.

Kimler Taşıma İrsaliyesi Düzenler?

Taşıma irsaliyesi, ürün veya hizmeti satan ya da gönderen taraf tarafından değil, ürün veya hizmeti alıcıya taşıyan taraf tarafından düzenlenir. Satıcı ya da gönderici taraf, malın veya hizmetin taşınması işleminden sorumlu olan taraf olsa da, satıcı tarafın düzenlediği irsaliyeye sevk irsaliyesi denmektedir. İrsaliye hazırlarken, malın teslim edilmesi ve taşınması sürecinde belgenin geçerli ve doğru şekilde oluşturulmuş olmasına dikkat edilmelidir. Doğru ve eksiksiz bir taşıma irsaliyesi, alıcının haklarını koruma ve taraflar arasındaki potansiyel anlaşmazlıkların önüne geçme açısından oldukça önemlidir.

İlginizi Çekebilir:   E-İrsaliye Nedir? E-İrsaliye Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Sevk ve Taşıma İrsaliyesi Arasındaki Farklar

Sevk irsaliyesi ve taşıma irsaliyesi sık sık birbirleriyle karşılaştırılan kavramlardır. Ancak her iki belge de özünde farklı işlevlere sahiptir.

Sevk irsaliyesi, malı veya hizmeti gönderen taraf tarafından hazırlanır. Ürün gönderilirken satıcı taraf bu irsaliyeyi taşıyıcı tarafa verir. Ürün veya hizmetin miktarını, türünü, ağırlığını ve diğer bilgilerini içerir. Sevk irsaliyesi, malın teslim alınmasını kolaylaştırmak ve taşıma süreci sırasında doğru yönlendirmeyi yapabilmek için kullanılır.

Taşıma irsaliyesinde ise durum biraz daha farklıdır. Ürün veya hizmetin taşıma sürecini belgeler. Yalnızca ürün veya hizmetin taşınma sürecinde kullanılır. Bu yüzden taşıma irsaliyesi, taşıyıcı olan ara taraf tarafından hazırlanmalıdır. Genellikle nakliyeci firmalar, verdikleri nakliye hizmeti kapsamında bu belgeyi düzenlerler.

E-Taşıma İrsaliyesi ve E-İrsaliye Zorunluluğu

Hem günümüz teknolojisinin ilerleyişi hem de devlet tarafından belirlenen zorunluluklar nedeniyle e-irsaliye kullanımı da yaygınlaşmıştır. E-irsaliye, matbu irsaliyenin dijital ortamda düzenlendiği ve saklandığı türüdür. E-taşıma irsaliyesi hazırlanması için, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yetkilendirilen entegratör yazılımlar gerekir. E-irsaliyeye geçiş zorunluluğu bulunan işletmeler, DİA gibi GİB özel entegratörü yazılımları tercih edebilirler.

E-irsaliye zorunluluğu, belli bir ciro üstü gelir elde eden mükellef şirketleri kapsamaktadır. Bu yüzden işletmelerin, e-irsaliye zorunlulukları olup olmadığını belli aralıklarla kontrol etmeleri oldukça önemlidir. İnternet sitemiz bu kapsamda faaliyet göstermektedir ve işletmelerin e-irsaliye zorunluluğu olup olmadığını tespit etmektedir.

Taşıma irsaliyesi, mal veya hizmetin taşınması ve teslim edilmesi sürecini belgelemesi nedeniyle oldukça önemlidir. Taşıma irsaliyesi hazırlanırken girilen bilgilerin doğru olması, ticari faaliyetin sağlıklı ilerlemesi açısından elzemdir. Öte yandan, e-taşıma irsaliyesi kullanımıyla işletmeler, dijital dönüşümün bir parçası olurlar ve verimlilik artışı sağlarlar. Günümüzde kağıt kullanımını azaltmanın önemi de göz önünde bulundurulursa, e-irsaliye kullanmanın gerekliliği anlaşılacaktır.

E-irsaliye zorunluluğu olan işletmeler, bizim sunmuş olduğumuz dijital dönüşüm fırsatına kolayca adapte olabilir ve sürdürülebilir bir işletme sahibi olabilirler. İnternet sitemizde yer alan testi yaparak e-irsaliye zorunluluğunuz olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz. Testi yapmak yerine bizimle iletişime geçmek istiyorsanız, formu doldurabilirsiniz. Ekiplerimiz sizi en kısa sürede arayacaklardır.

Önceki yazımıza https://www.eirsaliyezorunlulugu.com/stok-ve-irsaliye-takibi-nasil-yapilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

  Bilgi Formu

  DİA ile dakikalar içinde e-irsaliye kullanıcısı olabilirsiniz.

  Bilgi için hemen formu doldurun, sizi arayalım.