E-İrsaliye Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dijital belge kullanımının giderek artmasıyla beraber iş dünyasındaki birçok faaliyet hem daha hızlı hem de daha güvenilir bi hal aldı. Özünde e-fatura kullanımıyla başlayan bu süreç, e-irsaliyelerin de devreye girmesiyle çok daha geniş kapsamlı oldu. Bu yazımızda e-irsaliye hakkında bilinmesi gerekenlere değindik.

E-İrsaliye Nedir?

E-irsaliye, matbu olarak hazırlanan irsaliyelerin, dijital olarak hazırlanması, gönderilmesi ve saklanması olarak tanımlanabilir. E-irsaliyelerin matbu irsaliyelerden yasal zeminde hiçbir farkı yoktur.

E-irsaliyeler dijital sistemler üzerinden gözlemlenebildiği için, yanıt vermesi de artık çok kolaydır. Böylece mal kabulü veya reddi de hızla gerçekleştirilebildiği için, tahsilat süreci büyük hız kazanır.

E-irsaliye, ürün gönderimi yapmadan önce hazırlanmalıdır. Hazırlandıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı sistemi üzerinden alıcı tarafa gönderilir. Aynı zamanda e-irsaliye çıktısı alınarak, ürünün gönderileceği araca koyulabilir.

E-irsaliyeler, tıpkı e-faturalarda olduğu gibi şirketlerin kağıt giderlerini ve iş yükünü azaltarak büyük tasarruf sağlar. Aynı zamanda matbu irsaliyelerde olduğu gibi kaybolma ya da doğal afet ile yok olma gibi riskleri yoktur.

E-İrsaliyelerin Üzerinde Hangi Bilgiler Yer Almalıdır?

Bir e-irsaliyenin üzerinde hangi bilgilerin yer alacağı, diğer tüm elektronik belgelerdeki gibi GİB tarafından netleştirilmiştir. Bu bilgiler şunlardan oluşur:

  • Belgeyi hazırlayan işletmenin adresi, vergi numarası, vergi dairesi, hesap bilgileri ve ticaret unvanı
  • Düzenleme tarihi ve e-irsaliye belge numarası
  • Alıcı tarafın isim-soyisim, ticaret unvanı, vergi numarası, T.C. kimlik numarası ve adresi
  • Malın götürüleceği sevk tarihi, saati ve dakika bilgileri
  • Götürülecek olan ürünün türü ve miktarı

Matbu irsaliyelerden farklı olarak e-irsaliyelerin üzerinde fazladan bilgiler yer alır. Matbu irsaliyelerde malı taşıyan aracın plaka bilgileri ve şoförün kimlik bilgileri bulunmazken, e-irsaliyelerin üzerinde bulunur.

E-İrsaliye Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

E-irsaliye kullanımı hem maliyetlerden hem de iş yükünden tasarrufu sağlar. Bu da işletmeler için verimliliğin artmasına neden olur. Genel olarak e-irsaliye kullanmanın avantajları şunlardır:

  • Maliyetler düşer: İşletmeler matbu irsaliye kullanarak kağıt, kargo, arşiv gibi giderlere sahip olur. Aynı zamanda matbu irsaliyelerin hazırlanma süreleri e-irsaliyelere göre çok daha yüksek olduğu için, işçilik maliyeti de yüksek olur. E-irsaliye ile birlikte bu maliyetler ciddi oranda düşer.
  • Zamandan tasarruf: İrsaliyeyi matbu olarak değil de, dijital olarak hazırlayan işletmeler, zamandan büyük oranda tasarruf ederler. Böylece ilgili personeller farklı iş alanlarına daha fazla vakit ayırabilir.
  • Tahsilat hızlanır: E-irsaliye hazırlama, gönderilme, kabul, red, iade gibi süreçleri hızlandırarak, günün sonunda tahsilat süreçlerine büyük hız katar. Aynı zamanda mutabakat ve dijital arşivleme gibi süreçler de hızlanır.
  • Doğaya verilen zararı azaltır: E-irsaliyeler, işletmelerin ekonomisine ve verimliliğine katkı sağlarken, aynı zamanda matbu irsaliyeler için kullanılan kağıt giderlerini de minimuma indirir. Böylece işletme daha doğa dostu hale gelir.
İlginizi Çekebilir:   E-İrsaliye Zorunluluğu Nedir?

Türkiye’nin en gelişmiş bulut ERP yazılımı DİA ile e-irsaliye kullanmak oldukça kolay. DİA Yazılım hakkında daha fazla bilgi almak için internet sitemizdeki iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz. E-irsaliye zorunluluğunuzun olup olmadığını öğrenmek için, sitemizin ana sayfasında yer alan testi uygulayabilirsiniz.